Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od kilku miesięcy koczuje na ławce w Parku Kasprowicza – nie chce pomocy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od kilku miesięcy koczuje na ławce w Parku Kasprowicza – nie chce pomocy
03-02-2022 09:30   Janusz Ludwiczak
Śpi na ławce niemalże codziennie, pomimo regularnych wizyt strażników miejskich i namów pracowników MOPR nie chce pomocy. Od kilku miesięcy na ławce w Parku Kasprowicza koczuje bezdomny.

Sprawa jest doskonale znana zarówno Straży Miejskiej, jak i pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

– Jest to pan Wiesiu, który jest nam dobrze znany. Nasi strażnicy są u niego niemalże każdego dnia. Mężczyzna mimo swojej niepełnosprawności ciągle odmawia pomocy, bo w ośrodkach nie wolno spożywać alkoholu – powiedział nam Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej w Poznaniu.

– Sprawa osoby w kryzysie bezdomności, która przebywa w parku Kasprowicza jest nam znana. Nasz pracownik socjalny wielokrotnie próbował namówić mężczyznę na pobyt w placówce. Niestety, za każdym razem spotykał się z odmową. Fiaskiem zakończyły się również interwencje strażników miejskich. W sytuacji, gdy istnieje realne zagrożenie zdrowia i życia osoby w kryzysie bezdomności, a ona nie zgadza się na odwiezienie do placówki podejmujemy stosowne kroki prawne – twierdzi Ewa Blukacz, kierownik Działu Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Mężczyznę udało się nakłonić na krótką wizytę w ośrodku, gdy w grudniu były siarczyste mrozy, powyżej –15°C, jednak powrócił on na ławkę w Parku Kasprowicza.

Osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie w wielu ośrodkach, jednak warunkiem jest, by nie spożywały one alkoholu. Są jednak bezdomni, którzy są uparci i nie chcą przyjąć pomocy.

Taka sytuacja miała miejsce chociażby w 2015 r. Bezdomna wówczas, 72-letnia kobieta przez wiele miesięcy każdą noc spędzała w pobliżu Dworca Zachodniego, o czym więcej pisaliśmy w artykule: Woli spać na ławce przy Dworcu Zachodnim. MOPR chce skierować bezdomną do domu pomocy społecznej.

Strażnicy i pracownicy socjalni MOPR zapewniają że regularnie odwiedzają bezdomnych.

– Osoby w kryzysie bezdomności mogą liczyć na pomoc ze strony różnych służb przez cały rok. Jednak w okresie jesienno-zimowym jest ona szczególnie potrzebna. Strażnicy miejscy kilka razy w tygodniu odwiedzają bezdomnych w miejscach, w których wiedzą, że mogą ich zastać. Dodatkowo, podczas wizyt z pracownikami socjalnymi namawiają osoby bezdomne do zamieszkania w ośrodku. Podczas każdej wizyty, bezdomni informowani są o możliwościach, z których mogą skorzystać. Gdzie się ogrzać, zjeść ciepły posiłek, dostać czyste ubranie. W razie nagłej potrzeby, strażnicy przekazują pakiety żywnościowe z samo ogrzewającym się posiłkiem – zaznacza Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej.

Mieszkańcy Poznania widząc osobę w kryzysie bezdomności, która wymaga pomocy, mogą ją zgłosić do Działu Pomocy Osobom Bezdomnym:

  • mailowo na adres pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl,
  • poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie MOPR-u
  • telefonicznie pod numer 61 878 17 89 w dni robocze od godz. 7:30 do 15:30 (w poniedziałku do 16:00, w piątku do 15:00)
  • zgłoszenia przyjmuje też Straż Miejska – telefon 986. Całą dobę czynny jest Punkt Interwencji Kryzysowej – telefony: 61 835 48 66 oraz 61 835 48 65.

– Poznań przygotował dla osób w kryzysie bezdomności ponad 300 miejsc w schroniskach i kilkadziesiąt w ogrzewalni przy Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki. W ramach programu „Mobilny Punkt Wsparcia”, finansowanego przez miasto Poznań, a realizowanego przez stowarzyszenia Pogotowie Społeczne i Dom Pomocna Dłoń od 2 listopada przy ulicy Dworcowej 1 (na wysokości Dworca Letniego) od poniedziałku do piątku w godzinach 17-19 są wydawane posiłki. Ponadto osoby w kryzysie bezdomności mogą tutaj skorzystać z indywidualnych porad socjalnych – wskazuje Anna Zając-Domżał, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.>

Darmowe posiłki są też wydawane w Kuchni Społecznej przy ulicy Taczaka 7/16 (poniedziałek-sobota w godzinach 10:00-11:30 oraz 16:00-16:30); jadłodajniach Caritasu przy ulicy Ściegiennego 133 oraz Łąkowej 4 (poniedziałek-sobota, w godzinach 10:00-12:00) oraz przy ulicy Niegolewskich (poniedziałek-sobota w godzinach 11:30-12:30).


Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Gorący bigos, pączki i ciepłe rękawiczki na Dworcu Zachodnim dla potrzebujących

ZOBACZ TAKŻE: Woli spać na ławce przy Dworcu Zachodnim. MOPR chce skierować bezdomną do domu pomocy społecznej

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (1)

03-02-2022 10:57:30
Qshu
To jest totalna patologia. Pan załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na oczach przechodniów, w tym również dzieci. Smierdzi na odległość alkoholem. Ostatnio zwróciłem mu uwagę to krzyczał, że mnie zaraz zajeb%% a otruje moje psa. Pytanie: co musi się stać, by Pan w końcu opuścił to miejsce? Czy serio musimy czekać, że po prostu umrze na tej ławce? O to chodzi?
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

12:15
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
20-lecie Parafii Chrystusa Sługi

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: