Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Katarzyna Kierzek-Koperska została wiceprezydentem, radna Marta Mazurek będzie pełnomocnikiem... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Katarzyna Kierzek-Koperska została wiceprezydentem, radna Marta Mazurek będzie pełnomocnikiem...
20-11-2018 18:47   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek w Ratuszu odbyła się pierwsza, inauguracyjna sesja Rady Miasta nowej kadencji, podczas której prezydent Jacek Jaśkowiak i nowowybrani radni złożyli ślubowania. Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia. Katarzyna Kiekrzek-Koperska złoży mandat i będzie wiceprezydentem Poznania. Natomiast radna Marta Mazurek będzie nadal pełnomocnikiem ds. przeciwdziałania wykluczeniom, ale nie w poznańskim magistracie, lecz... w urzędzie marszałkowskim.

Ślubowanie złożyli m.in. radni wybrani z okręgu nr 1, obejmującego Łazarz a także Jeżyce i Wildę. W Radzie Miasta Poznania zasiądą: Dorota Bonk-Hammermeister (Prawo do Miasta), Lidia Dudziak (PiS), Katarzyna Kierzek-Koperska (Koalicja Obywatelska – PO.Nowoczesna), Marta Mazurek (Koalicja Obywatelska – PO.Nowoczesna) oraz Łukasz Mikuła (Koalicja Obywatelska – PO.Nowoczesna).

Nowowybranych radnych zapytaliśmy jakimi najważniejszymi sprawami dla Łazarza powinna w pierwszej kolejności zająć się nowa Rada Miasta Poznania? Najbardziej zaskakująca była odpowiedź Marty Mazurek, do niedawna pełnomocnik prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom, która stwierdziła, że nie wie. Więcej tutaj.

Przypomnijmy, że najwięcej bo aż 5 161 głosów, czyli 16,70% zdobyła Katarzyna Kierzek-Koperska. "Jedynka" Koalicji Obywatelskiej PO.Nowoczesna otrzymała również największą liczbę głosów na Łazarzu (1856 głosów – 14,82%):

Nowa, ósma kadencja Rady Miasta Poznania będzie dłuższa, potrwa nie 4, a 5 lat, do 2023 roku. Radnymi zostali również m.in. Sara Szynkowska vel Sęk - córka wiceministra spraw zagranicznych, wcześniej posła, a także Wojciech Chudy związany z Radą Osiedla Chartowo czy Paweł Sowa, wieloletni prezes Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania i członek Rady Osiedla Naramowice.

Radni wybrali również przewodniczącego Rady Miasta Poznania, którym po raz piąty będzie... Grzegorz Ganowicz. Wiceprzewodniczącym zostali: Dominika Król i Agnieszka Lewandowska (Koalicja Obywatelska) oraz Przemysław Alexandrowicz (PiS).


Nie będzie długo radną

W poniedziałek ślubowanie złożył również Jacek Jaśkowiak, który będzie prezydentem Poznania drugą kadencję. Prezydent ogłosił również nazwiska swoich zastępców.

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia. Jednym z wiceprezydentów będzie Katarzyna Kierzek-Koperska. Tym samym nie będzie ona długo miejską radną reprezentującą Łazarz, Jeżyce i Wildę. Czwarty zastępca prezydenta, Katarzyna Kierzek-Koperska odpowiadać będzie za ochronę środowiska, rozwój miasta, działalność gospodarczą, współpracę międzynarodową oraz Biuro Miejskiego Rzecznika Ochrony Konsumentów.

– Nie mam doświadczenia w samorządzie, ale mam 18-letnie doświadczenie zawodowe w biznesie. Jestem w stanie wykorzystać moje kompetencje dla skutecznej pracy na rzecz miasta. Tym bardziej dziękuję prezydentowi za to, że wydziały, które mi przydzielił, mają związek z moją dotychczasową pracą zawodową. Proszę państwa, byście dali mi trochę czasu na wdrożenie się w pracę urzędu. Moim priorytetem będzie walka ze smogiem oraz nawiązanie większej współpracy z przedsiębiorcami – powiedziała Katarzyna Kierzek-Koperska, czwarty zastępca prezydenta Poznania.

Nowym wiceprezydentem został również Bartosz Guss, który do tej pory pracował na stanowisku dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania. Zajmie się Biurem Obsługi Inwestorów oraz wydziałami: gospodarki komunalnej, gospodarki nieruchomościami, urbanistyki i architektury.

– Zadania, które powierzył mi prezydent Poznania, opierają się na dwóch fundamentach. Pierwszym z nich jest gospodarka nieruchomościami i dbałość o wysoką jakość przestrzeni publicznej. Drugim jest obszar gospodarki komunalnej - wierzę, że mam zarówno doświadczenie, jak i niezbędną empatię, by skutecznie wspierać tych mieszkańców Poznania, którzy pomocy potrzebują. Proszę więc o zaufanie i jednocześnie obiecuję, że będę na nie rzetelnie pracował – zaznaczył Bartosz Guss, trzeci zastępca prezydenta miasta.

Ze stanowiskami wiceprezydentów pożegnali się Maciej Wudarski, który odpowiedzialny był m.in. za komunikację i inwestycje oraz Tomasz Lewandowski, zajmujący się polityką mieszkaniową i sportem. Według nieoficjalnych informacji Maciej Wudarski ma zająć się teraz wodociągami, zatrudniony zostanie w spółce związanej z Aqaunet. Z kolei Tomasz Lewandowski ma zostać prezesem ZKZL.

Nadal zastępcą prezydenta Poznania będzie Mariusz Wiśniewski, który tak jak do tej pory odpowiadać będzie za oświatę, bezpieczeństwo, rewitalizację, a także dodatkowo za transport i zieleń (przejmując zadania po Macieju Wudarskim).

– Transport to duże wyzwanie, ale równocześnie obszar, który zawsze był mi bliski. Będziemy wspierać transport publiczny, czekają nas też duże inwestycje i ważne przebudowy takie jak Projekt Centrum. Wśród moich priorytetów jest też dobra dostępność do przedszkoli i szkół - by w Poznaniu żyło się jak najlepiej – przyznał wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Stanowisko wiceprezydenta utrzymał również Jędrzej Solarski, z tym, że teraz będzie nie czwartym, a drugim zastępcą Jaśkowiaka.

– Najbliższe lata będą kontynuacją dotychczasowej pracy. Przed nami duże inwestycje: budowa nowej siedziby Teatru Muzycznego i Muzeum Powstania Wielkopolskiego. W poprzedniej kadencji postawiliśmy na organizacje pozarządowe i to była dobra decyzja - będziemy nadal z nimi intensywnie współpracować. Kontynuować będziemy również politykę senioralną, która już obecnie wyznacza trendy dla całej Polski – przekonuje wiceprezydent Jędrzej Solarski.


Radna Marta Mazurek będzie nadal pełnomocnikiem ds. przeciwdziałania wykluczeniom

Jak już informowaliśmy w składzie nowych radnych, wybranych w okręgu jeżycko-łazarsko-wildeckim znalazła się Marta Mazurek, która do tej pory była pełnomocnikiem prezydenta Poznania do spraw przeciwdziałania wykluczeniom.

– Bardzo się cieszę, że program, skierowany głównie dla kobiet spotkał się z aprobatą. Byłam przekonana, że ta polityką, którą zajmuje się od dwóch lat jest bardzo istotna wśród mieszkańców i mieszkanek. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że to co robię, robię dobrze. Jak wskazują słowa prezydenta, dbamy o miasto, które ma być różnorodne i otwarte – powiedziała radna Marta Mazurek.

Marta Mazurek zdecydowała, że obejmie mandat radnej Miasta Poznania i nie będzie już pełnomocnikiem prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom. Stanowisko to zostanie zlikwidowane, a zadania dotyczące polityki równościowej realizować będzie Gabinet Prezydenta.

Jednak jak się okazuje radna Marta Mazurek nadal będzie się zajmować przeciwdziałaniem wykluczeniom, z tym, że nie w poznańskim magistracie, a przy marszałku.

– Będzie się zajmowała obszarem zagadnień, które z sukcesem realizowała w urzędzie miasta, czyli np. kwestiami równości płci, przeciwdziałania dyskryminacji różnych grup społecznych, czy rozmaitym wykluczeniom. Kluczowym zadaniem, na realizacji którego zależy marszałkowi, jest zsieciowanie dobrych praktyk zaimplementowanych w mieście i przeniesienie ich - w pierwszym etapie - na miasta prezydenckie Wielkopolski – poinformowała Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Dodajmy, że w rozmowie z portalem lazarz.pl tuż po wyborach nie potrafiła jednak wskazać jakimi sprawami powinna zająć się Rada Miasta i jakie są najważniejsze problemy Łazarza do rozwiązania w najbliższym czasie.

– Nie wiem. Nie będę rozmawiała w tej chwili na temat rady. Pracuję nad swoimi rzeczami, mam radę kobiet na głowie, przygotowuję konferencję, jest bardzo wiele innych rzeczy. Odłóżmy tą rozmowę. Radną Miasta Poznania będę dopiero po 17 listopada. Muszę spotkać się z prezydentem i podjąć decyzję co dalej – mówiła tuż po wyborach Marta Mazurek.


Komentarze (1)

20-11-2018 20:50:43
Zwykły podatnik
Szybki desant tej pani z urzędu miasta do urzędu marszałkowskiego. Jak rozumiem, nową synekurę dostała bez konkursu. Nikomu innemu nie pozwolono wystartować. Dla mnie to już jest dyskryminacja i wykluczenie. Do tego bonusik w formie fotela radnej miejskiej. Teraz nie miała czasu dla mediów, to co dopiero, gdy zajmie wszystkie te stanowiska. A najlepsze jest uzasadnienie urzędu marszałkowskiego: "Kluczowym zadaniem, na realizacji którego zależy marszałkowi, jest zsieciowanie dobrych praktyk zaimplementowanych w mieście i przeniesienie ich - w pierwszym etapie - na miasta prezydenckie Wielkopolski – poinformowała Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Wielkopolskiego." BRAWO!
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

12:15
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
20-lecie Parafii Chrystusa Sługi

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: