Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Część mieszkańców ul. Skrytej nie chce teatru w Olimpii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Część mieszkańców ul. Skrytej nie chce teatru w Olimpii
08-12-2015 05:09   Janusz Ludwiczak
– Mieszkam tu od 1957 roku. Tuż za ścianą mam mieć scenę. Teatr to nie dwie godziny spektaklu, tylko zakład głośnej pracy niemal przez całą dobę – twierdzi Grażyna Przepierska, mieszkanka ulicy Skrytej, która stanowczo jest przeciwna, by w budynku dawnego kina Olimpia działa Teatr Strefa Ciszy. W poniedziałek odbyło się spotkanie poświęcone zasadom działania teatru, które zorganizowały teatr Scena Robocza i Rada Osiedla Św. Łazarz.

Moje mieszkanie sąsiaduje z Olimpią. Tuż za ścianą mam mieć znów scenę? Teatr to przecież nie dwie godziny spektaklu, tylko zakład głośnej pracy niemal przez całą dobę. Za czasów "Vivy" było przesuwanie dekoracji, hałasy ze sceny, a potem imprezy do rana. Mam prawo do spokojnego życia. Mieliśmy już tu szkołę tańca i aktorską. Z wykształcenia jestem muzykiem. Dobrze wiem, że teatr to hałaśliwy zakład pracy – powiedziała Grażyna Przepierska, mieszkanka ulicy Skrytej, która stanowczo jest przeciwna, by w budynku dawnego kina Olimpia działa Teatr Strefa Ciszy.

Jak już informowaliśmy w budynku dawnego kina Olimpia przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Matejki powstanie centrum teatrów alternatywnych i niezależnych. W piątek, spektaklem "Wot takaja żizń" Teatru Biuro Podróży zaplanowano otwarcie Sceny Roboczej, która musiała opuścić barak przy ul. Grunwaldzkiej 55, gdyż Uniwersytet Medyczny chce na tym terenie rozbudować szpital.

Chcę mieć sąsiadów za przyjaciół a nie wrogów. Budynek ten stał pusty i niszczał. Patrzmy na Poznań, ile było kin, w ilu z nich są Biedronki. To jest ostatni obiekt, który powinien służyć kulturze na styku trzech pięknych dzielnic. Rozumiem, że macie państwo obawy, ale scena teatru będzie mieścić się w sali, która nie sąsiaduje z kamienicą. W tej chwili trwa próba do piątkowej premiery. Czy coś słychać. Nie, a jesteśmy przecież w sali obok – przekonywał Adam Ziajski, szef Teatru Strefa Ciszy.

Ten budynek został przekazany przez policję pod warunkiem przeznaczenia na cele kulturalne. Miał tu być Teatr Muzyczny. Teatry niezależne operują słowem, nie mają orkiestry dętej – wskazywał Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Na spotkanie w sprawie działalności Teatru w Olimpii przyszło tylko sześciu mieszkańców ulicy Skrytej. Grażyna Przepierska, lokatorka sąsiadującej kamienicy kilka lat temu złożyła nawet skargi do sądu grodzkiego. Teraz protestuje przeciwko kolejnej działalności, która ma być w opustoszałym budynku przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej. W trakcie spotkania mieszkanka wielokrotnie przerywała rozmówcom, przedstawiając swoje racje. Niezbyt kulturalne zachowanie kobiety wywołało niesmak większości uczestników spotkania.

Otwarcie zaplanowaliśmy w piątek pierwszą premierą w Olimpii. Odbędzie się spektakl "Wot Takaja Żizń" w wykonaniu Teatru Biuro Podróży. W niedzielę mamy premierę publikacji "raportu" dotyczącego poznańskich zespołów. Wstęp na to wydarzenie będzie wolny. Zapraszamy, będzie można zobaczyć przestrzeń. W marcu po remoncie będziemy chcieli ruszyć z nowym sezonem – zapowiada Adam Ziajski.

Docelowo w Olimpii powstanie miejsce dla teatrów alternatywnych i organizacji pozarządowych. W przyszłym roku ma ruszyć remont generalny budynku, który ma kosztować od 12 do 15 mln zł.

Na czwartym piętrze będzie funkcjonować Teatr Strefa Ciszy. Pozostałe piętra na razie będą niezagospodarowane. Za rok, najpóźniej za dwa lata planujemy generalny remont budynku. Powstanie tutaj centrów artystów niezależnych, pracownie, miejsce dla organizacji pozarządowych i przestrzeń, którą będziemy chcieli wynająć pod biura. Na pewno nie będzie tutaj Teatru Muzycznego. Nie przewidujemy również powrotu uczelni – podsumowuje Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.


W budynku przy ul. Grunwaldzkiej 22, przy skrzyżowaniu z ul. Matejki od połowy XX wieku mieścił się Dom Kultury Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Później powstało Kino Olimpia, które istniało do 2004 roku. Po nim działał tutaj, od 2006 roku Teatr Rewiowy "Viva", który z powodu problemów finansowych został zlikwidowany w styczniu 2008 roku. Jeszcze do niedawna pomieszczenia po Olimpii wynajmowała Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, a później kształcili się tutaj studenci wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Niedawno uczelnia przeprowadziła się do nowej siedziby przy ul. Bułgarskiej.

Do obiektu tego miał przeprowadzić się Teatr Muzyczny. W 2009 roku obiekt po dawnym kinie Olimpia został przekazany Miastu przez dotychczasowego właściciela, Policję, a ściślej Skarb Państwa. Do tej pory budynek stał pusty.


R E K L A M A

Komentarze (14)

13-12-2015 11:28:28
mieszkanka Skrytej
Świetna inicjatywa, idealne miejsce na centrum sztuki niezależnej, trzymam kciuki! Nie sądzę aby hałas w tym przypadku był dokuczliwy - to nie kino z dolby surround puszczające filmy z dużą ilością strzelanin i wybuchów :) Poza tym istnieją różne metody wygłuszania pomieszczeń, jakby faktycznie było trzeba. Nie dajmy się zwariować. Evviva l'arte!
10-12-2015 17:22:17
absolwentka
Pani Grażynko, to Pani nauczyła mnie miłości do sztuki, a teraz nie chce Pani dopuścić do powstania teatru dla przyszłych kulturalnych pokoleń... Aż się wierzyć nie chce
10-12-2015 07:03:14
Hania
@mieszkaniec Skrytej, poprosze administratora o twoj IP adres. Myslisz, ze nieznanych sobie ludzi bedziesz obrzucac blotem ?
09-12-2015 17:33:11
max
@adamus: widać jakie chamstwo reprezentujesz.
09-12-2015 17:26:25
adamus
A pewnie że moralnie wątpliwe! Kto normalny chodzi do teatru? Ja nigdy! Raz mnie w szkole siłą tam z klasą zabrali, ale z własnej woli nigdy nie poszedłem i nie pójdę.bo to same zboczenia tam i pornografie teraz nawet. Jak się coś chce zobaczyć to można na dvd albo na Internecie.
09-12-2015 11:41:21
annam
Sprzedajcie Olimpię prywatnemu właścicielowi,a on tam zrobi pijalnię wódki i piwa na parterze,a na piętrach dyskotekę i klub go go. Wtedy mieszkańcy sobie będą mogli sensownie poprotestować ;)
09-12-2015 08:41:28
Tomek
Proponuję mieszkanie w Puszczy Zielonka, cisza, spokój.
08-12-2015 15:00:01
M.
Mogę zrozumieć część obaw mieszkańców. Próby mogą być na dłuższą metę uciążliwe (p. Grażyna Przepierska wie co mówi, bo będąc muzykiem, mozolnie szlifując swoje umiejętności zapewne nie raz dawała się we znaki sąsiadom ...), o ile są mocno nagłośnione. Ale aktorzy Strefy Ciszy (!) sami deklarują, że będąc teatrem bazującym na słowie nie są hałaśliwi. Może dla pewności niech podczas remontu ściana zostanie dodatkowo zaizolowana akustycznie i po sprawie. Czas żeby to miasto zaczęło żyć. Opustoszałe budynki, kolejne dyskonty, czy to ma odwrócić trend uciekania ze środmieścia?
08-12-2015 13:35:51
Ignacy
Nie wiem już gdzie ma się podziać sztuka w tym mieście. Zlikwidowano wspaniałą inicjatywę jaką był skłot odzysk. Teraz mieszkańcy protestują przeciwko teatrowi w budynku użyteczności publicznej. Kibicuję tej inicjatywie. Mam nadzieję, że jak ciemnogród zobaczy kogoś innego niż katolika to nabierze trochę tolerancji do zmieniającego się świata i ludzi. Hmm, a może to performance wykorzystać kościoły? Coraz mniej ludzi tam chodzi, a haslas z wnętrza dotychczas nikomu nie przeszkadzał
08-12-2015 13:05:44
Ania
Przez lata Olimpia była niewykorzystana. Teraz jest szansa na ożywienie tego gmachu, by w końcu coś zaczęło się dziać na Łazarzu. Na Łazarzu brakuje kultury - nie mamy kina. Nie wszystko musi skupiać się na centrum. Dziwie się tym mieszkankom, teatr ma im przeszkadzać? A sąsiedzi też im nie przeszkadzają? Może za chwilę będą protestować przeciwko jeżdżącym tramwajom, autobusom i samochodom, które też powodują hałas. Żyjemy w mieście. Jak się pani Grażynie nie podoba niech sprzeda mieszkanie i wyprowadzi się na wieś. Tam będzie miała ciszę i święty spokój. Choć nie, pewnie będą przeszkadzać jej latające bociany i krówki na wybiegu.
08-12-2015 12:57:29
mieszkaniec Skrytej
@Hania - akurat Ty Haniu w sprawie moralności nie powinnaś zabierać głosu
08-12-2015 11:17:24
Hania
@mieszkaniec Skrytej, "...niepewne moralnie srodowisko..." ????????????, smiechu warte.
08-12-2015 09:28:18
mieszkaniec Łazarza
Mam prawo do ciszy,bo mam mieszkanie własnościowe i żądam aby całe Miasto dopasowało się do mnie.Nie życzę sobie aby autobus miał przystanek przed MOIM domem,aby tramwaj jechał po torach i hałasował,aby były sklepy typu ... , aby były ławki na ulicach, bo to niesie za sobą niepewne moralnie środowisko i ryzyko hałasu, burd i potłuczonych butelek.
08-12-2015 08:36:16
mieszkaniec Skrytej
Mam prawo do ciszy. Tworzymy lokalną wspólnotę i ja osobiście, nie życzę sobie takich inicjatyw. Czytam o tych teatrach, nie dość, że taka działalność niesie za sobą niepewne moralnie środowisko to jeszcze idzie za nimi ryzyko hałasu, burd i potłuczonych butelek.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

02

kwi

Rynek Łazarski
Złota niedziela na Rynku
- kiermasz, spektakl teatralny, koncert, gra terenowa, warsztaty rękodzielnicze, strefa animacji dla najmłodszych, prezentacje historyczne
w godz. 12:00-18:00

03

kwi

19:30
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Droga Krzyżowa ulicami parafii:
Kościół Św. Anny - Matejki - Limanowskiego - Jarochowskiego - Niegolewskich - Matejki - Kościół Św. Anny

14

kwi

do 16-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Sport" - targi sportowe

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy Żanety Jankiewicz - "Mój świat"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: