Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmarł wolontariusz, który pomagał Ukraińcom na wojnie – był harcerzem w 100 PDH przy Arenie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zmarł wolontariusz, który pomagał Ukraińcom na wojnie – był harcerzem w 100 PDH przy Arenie
29-03-2023 07:30   Janusz Ludwiczak
Niósł pomóc Ukraińcom, którzy każdego dnia zmagają się z brutalnymi atakami wojennymi Rosjan. W wyniku odniesionych ran po rosyjskim ostrzale zmarł poznański wolontariusz Marek, który jak się okazuje był również był druhem w 100. Poznańskiej Drużynie Harcerskiej, działającej na Łazarzu.

W połowie marca konwój humanitarny, w którym jechał Marek został ostrzelany przez rosyjskie wojsko w pobliżu Konstantynówki w Ukrainie. Poznański wolontariusz został poważnie ranny – doznał rozległych obrażeń jamy brzusznej. Poszkodowani zostali dwaj inni wolontariusze.

– Nadeszła do nas wiadomość, której nigdy nie chcieliśmy usłyszeć: nasz przyjaciel Marek, wolontariusz dostarczający pomoc humanitarną na Ukrainie, zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Marek - nazywany wśród nas "Miś" - wyjeżdżał z pomocą na Ukrainę od jesieni 2022 r. Bardzo poważnie podchodził do tych wyjazdów i angażował się w ich przygotowanie, w kontakty ze stroną ukraińską oraz aktywny w nich udział. Był w Irpieniu, Fastowie, na Zaporożu i w Doniecku. Przykładał dużą wagę do właściwego przygotowania także siebie samego: wziął udział w specjalistycznym szkoleniu zrealizowanym przez amerykańską fundację dla wolontariuszy wyjeżdżających na obszary przyfrontowe, miał na względzie odpowiednie zabezpieczenie paramedyczne dla siebie i dla ewentualnych innych osób – poinformowała Incijatywa Nehemiasz.

Okazuje się, że wolontariusz niosący pomoc Ukraińcom od lat był związany z 100. Poznańską Drużyną Harcerską im. gen. Stanisława Maczka, która ma swoją harcówkę na Łazarzu, obok Areny.

– Druh Marek Mastalerz (1978-2023). W 100PGZ od 1985 roku, w 100PDH od 1989 roku. Zaczynał w zastępie "Pancerni". Zastępowy zastępu "Dragoni" i później "Pancerni". Zginął na Ukrainie niosąc pomoc innym. Będziemy pamiętać Druhu Marku! – pisze na swoim profilu 100. Poznańska Drużyna Harcerzy im. gen. St. Maczka.

– Druh Marek w naszej drużynie działał czynnie przez 10 lat. Później udzielał się w Kręgu Weteranów 100PDH. Był uczestnikiem polowych zbiórek weteranów. O dwóch lat przyprowadzał na zbiórki zuchowe swoje dziecko.
Trudno o Marku mówić w czasie przeszłym, widziałem go na obozie, a ostatnio przed zbiórką zuchową w Szkole Podstawowej nr 26.
Jest przykładem jak realizuje się w życiu przyrzeczenie harcerskie, mimo, że nie jest się już czynnym harcerzem. Są tam słowa: "... nieść chętną pomoc bliźnim..." - Marek niósł ją chętnie i ofiarnie. Będziemy o nim pamiętać. Ogłosiliśmy trzy tygodnie żałoby - na sztandarze drużyny będzie kir, a harcerki i harcerze na krzyżach będą nosić żałobę
– powiedział hm. Grzegorz Maciejewski z 100 PDH.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

do 30-05-2023
Łazarz
33. Dni Łazarza
►WIĘCEJ: www.33dni.lazarz.pl

30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: