Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nawet 800 tys. zł na realizację projektu rejonowego w Poznańskim Budżecie Obywatelskim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nawet 800 tys. zł na realizację projektu rejonowego w Poznańskim Budżecie Obywatelskim
29-03-2023 06:45   Janusz Ludwiczak
Miejscy radni przegłosowali nowe zasady i tryb Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekty rejonowe dla Łazarza (wraz z Jeżycami) zostaną rozdzielone na "duże" – o maksymalnej wartości 800 tys. zł oraz małe – do 50 tys. zł. W sumie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2024 do podziału będzie 26,6 mln zł.
Z kolei w tym roku w ramach PBO na Łazarzu zamontowanych zostanie kilkanaście ławek.

Pula środków w Poznańskim Budżecie Obywatelskim została zwiększona z 25 mln do 26,6 mln zł, choć część radnych chciała zwiększenia tej kwoty o 400 tys. zł do 27 mln zł.

– Ostatnio mieliśmy dużą dyskusję, że brakuje 160 tys. zł na organizację zajęć dodatkowych. Sytuacja finansowa miasta nie jest zbyt dobra, musimy oszczędzać – mówił podczas sesji Marek Sternalski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

– Ale 160 tys. zł na reklamy na Tik toku nie są już problemem? Te 400 tys. zł to jest tylko 0,5% budżetu miasta. Przypomnę, że inflacja wynosi już ponad 18% i będzie ona również zabierana w projektach – wskazywała Dorota Bonk-Hammermeister, wiceprzewodnicząca klubu radnych Wspólny Poznań.

– Mamy cięcia, brakuje środków na edukację, ale też 1,5 mln zł na działania senioralne – przekonywała Monika Danelska, radna miasta Poznania z Koalicji Obywatelskiej.

– Poznański Budżet Obywatelski to nie podmioty miasta, a mieszkańcy, którzy sami zdecydują na co przeznaczyć pieniądze – zaznaczył radny Przemysław Polcyn, Wspólny Poznań.

Poprawka, zakładająca zwiększenie puli środków w PBO 2024 do 27 mln zł została odrzucona. Za było 15 radnych (głównie z klubu Wspólny Poznań i PiS), przeciw było 19 radnych (z Koalicji Obywatelskiej). Z kolei za podjęciem uchwały w sprawie zasad i trybu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024 było 32 radnych. Przeciw głosował jedynie radny Tomasz Stachowiak z Koalicji Obywatelskiej, od głosu wstrzymał się radny Przemysław Alexandrowicz z PiS.

Zgłaszanie propozycji projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się 8 maja. Wnioskodawcy będą mieli czas niespełna miesiąc (do 2 czerwca) na zgłaszanie inwestycji, które mogłoby być zrealizowane na terenach miejskich.

W kategorii projekty ogólnomiejskie duże będzie można zdobyć maksymalnie 2 mln zł, na ogólnomiejskie małe – 200 tys. zł. W ramach Zielonego Budżetu będzie można zgłosić projekt dotyczący ochrony już istniejącej roślinności lub nowych nasadzeń – projekt nie będzie mógł przekroczyć 2 mln zł.

W sumie na projekty ogólnomiejskie zaplanowano 6,2 mln zł, w tym 4 mln zł na Zielony Budżet, 2 mln zł na projekty duże i 200 tys. zł - na małe.

Ponadto na projekty rejonowe miasto przeznaczy 20,4 mln zł, w tym 1,3 mln zł na "małe" i 19,1 mln zł na "duże". W regulaminie PBO zagwarantowano, że środki na projekty małe zostaną przyznane każdemu rejonowi w równej kwocie: 100 tys. zł. Pieniądze na projekty duże będą - podobnie jak w poprzednich latach - rozdzielone za pomocą algorytmu (liczyć się będzie liczba mieszkańców oraz powierzchnia terenu).

"Środki na projekty rejonowe duże zostaną podzielone za pomocą algorytmu bazującego na podziale procentowym opartym w 60% na liczbie mieszkańców danego rejonu i w 40% na powierzchni danego rejonu liczonej w km²" – czytamy w regulaminie.

Łazarz nadal będzie w rejonie nr 13 razem z Jeżycami.

Zmienią się też zasady głosowania.

– Każdy będzie mógł oddać maksymalnie pięć głosów - po jednym na każdą z kategorii. Zmiany, jakie wprowadzamy, wynikają z nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Zachowaliśmy jednak ogólny szkielet PBO i zasady, jakie wypracował zespół ds. budżetu obywatelskiego w latach 2022-2023 – tłumaczy Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.

W poprzedniej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO 2023) zgłoszono blisko 200 projektów, z czego zakwalifikowanych zostało 106 rejonowych, 21 ogólnomiejskich i 11 w ramach Zielonego Budżetu. W ubiegłorocznym głosowaniu wzięło udział 73 557 poznaniaków.

Dodajmy, że w ramach tegorocznego PBO na Łazarzu realizowany będzie projekt "Ławki i zieleń na ulicach".

– Projekt zakłada zakup i montaż ławek na ulicach w obrębie osiedla Św. Łazarz - m.in. na ul. Chociszewskiego, Głogowskiej, Kanałowej, Kasprzaka, Limanowskiego, Łukaszewicza, Marcelińskiej, Szylinga, Wojskowej i Wyspiańskiego. Wraz z posadowieniem ławek w wybranych lokalizacjach teren zostanie zagospodarowany zielenią (w ramach możliwości).
Lokalizacje ostateczne, w których zamontowane zostaną ławki wraz z nasadzeniami zieleni wynikać będą z opracowanych projektów (wskazane ulice stanowią wyłącznie przykładowe lokalizacje)
– tłumaczy Marcin Kucza, autor projektu.

Inwestycja ma kosztować łącznie 400 tys. zł, z czego po połowie otrzymają Jeżyce, a drugą część trafi na Łazarz.

Gdzie zamontowane zostaną ławki?

 1. Chociszewskiego 18/20 – na wysokości poczty
 2. Chociszewskiego 27
 3. Gąsiorowskich 10
 4. Głogowska 10 – przy gmachu Centrum Targowego
 5. Głogowska 16 – na wysokości PeSTki
 6. Głogowska 18 – w pobliżu Straży Miejskiej
 7. Głogowska 97 – przy kościele Matki Boskiej Bolesnej
 8. Głogowska/Załęże
 9. Grottgera 8 – na wysokości skrzyżowania z ul. Kossaka
 10. Hetmańśka/Cybulskiego
 11. Iłłakowiczówny/Wyspiańskiego
 12. Jarochowskiego 67 – w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 69 (strona zachodnia)
 13. Kanałowa 9 – przy Kolejowej
 14. Kasprzaka 8 – przy Sczanieckiej
 15. Kasprzaka/Stablewskiego
 16. Kasprzaka/Winklera
 17. Limanowskiego 10 – przy Matejki
 18. Limanowskiego 15 – przy Drużbackiej
 19. Lodowa/Potockiej
 20. Łukaszewicza 16b – na wysokości skrzyżowania z Mottego
 21. Łukaszewicza/Potockiej
 22. Małeckiego 23 – w pobliżu Skweru Eki z Małeki
 23. Marcelińska 20 – przy cerkwi
 24. Marcelińska 34 – przy Niecałej
 25. Matejki 66 – przy skrzyżowaniu z ul. Skrytą
 26. Morawskiego/Kasprzaka
 27. Niegolewskich/Kasprzaka
 28. Potockiej/Dmowskiego
 29. Sczanieckiej 12 – przy Bogusławskiego
 30. Stablewskiego/Dmowskiego
 31. Stolarska/Śniadeckich
 32. Szylina – w pobliżu wejścia do Komendy Miejskiej Policji
 33. Szylinga/Grunwaldzka
 34. Śniadeckich 9/11
 35. Śniadeckich/Parkowa
 36. Wojskowa 3a
 37. Wojskowa 5
 38. Wojskowa 24 – przy Marcelińskiej
 39. Wojskowa/Grunwaldzka
 40. Wyspiańskiego 17 – na wysokości skrzyżowania z Kossaka
 41. Wyspiańskiego/Wojskowa


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

do 30-05-2023
Łazarz
33. Dni Łazarza
►WIĘCEJ: www.33dni.lazarz.pl

30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: