Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69 pamiętają o pierwszym prezydencie Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69 pamiętają o pierwszym prezydencie Poznania
16-09-2022 00:38   Janusz Ludwiczak
W środę przypadała 101. rocznica śmierci pierwszego po zaborach prezydenta Poznania. O Jarogniewie Drwęskim pamiętali w środę uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69, którzy w środę zapalili znicze i oddali hołd.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, która została odprawiona w kościele Św. Wojciecha. Po niej poczet sztandarowy wraz z uczestnikami przeszedł na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha, gdzie spoczywa Jarogniew Drwęski.

Hołd zmarłemu pierwszemu prezydentowi Poznania oddali m.in. Maria Jedlińska-Pyssa i starszy wizytator Hanna Rajcic-Mergler z Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania Wiesław Banaś, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania Przemysław Alexandrowicz i przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego.

– Podczas dzisiejszej uroczystości przywołano niezwykłe słowa prezydenta Jarogniewa Drwęskiego: „Tracić siebie dla drugich, to odnajdywać samego siebie”, które idealnie oddaję jego życiowe losy. Choć był prezydentem przez 3 lata, zapisał się w kartach historii miasta m.in. jako: współtwórca Międzynarodowych Targów Poznańskich i Uniwersytetu Poznańskiego, uruchomił Operę Poznańską, przejął dla miasta Bibliotekę Raczyńskich i Teatr Polsk. Jako prezydent miasta darzony był powszechnym uznaniem, a zmarł w wieku 45 lat w dniu 14 września 1921 roku i jeszcze wiele lat po swojej śmierci był na ustach poznaniaków w okresie II RP – powiedział w trakcie uroczystości Przemysław Alexandrowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania oraz wiceprzewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania.

Uroczystość uświetnił szkolny chór pod batutą Beaty Pankowskiej.

– Pragniemy pielęgnować pamięć o prezydencie Jarogniewie Drwęskim, aby funkcjonował w świadomości poznaniaków tak jak Cyryl Ratajski. Już 6 grudnia w rocznicy urodzin naszego patrona odbędzie się Miejski Konkurs Wiedzy o Prezydentach Miasta Poznania, a działające w placówce Koło Teatralne wystawi wtedy sztukę „Twoje imię na zawsze z nami…”. Niedługo w ramach akcji „Sprzątanie Świata Polska 2022” zadbamy o Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, a w dzielnicy Łazarz planujemy stworzyć „Ławeczkę Prezydenta Drwęskiego” w ramach ścieżki edukacyjnej wokół Zespołu Szkół nr 8 – zaznacza Tomasz Woźniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego przy ul. Jarochowskiego.

Uczniowie SP69 regularnie opiekują się grobem swojego patrona.

Jarogniew Mikołaj Drwęski urodził się 6 grudnia 1875 r. w rodzinnym majątku w Glinnie koło Wągrowca. W 1895 r. zdał maturę w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Następnie ukończył studia prawniczo-ekonomiczne na berlińskim uniwersytecie. Do 1918 r. prowadził kancelarię adwokacką.
Pisał artykuły z zakresu kultury do "Przeglądu Poznańskiego" i "Przeglądu Wielkopolskiego". W latach 1904-1905 oraz 1915-1918 sprawował urząd członka Rady Miejskiej Poznania. W 1914 r. wszedł w skład konspiracyjnego organu będącego "gabinetem cieni" rady. W 1918 r. organ ten ujawnił się jako Rada Ludowa Miasta Poznania.
11 listopada 1918 r., na wniosek Naczelnej Rady Ludowej, został mianowany przez Wydział Wykonawczy Rady Robotników i Żołnierzy pierwszym polskim nadburmistrzem Poznania, a wyłoniona w marcu 1919 r. polska Rada Miasta powierzyła mu 17 kwietnia 1919 r. stanowisko prezydenta Poznania.
Między innymi z jego inicjatywy powstał - w maju 1919 r. roku - uniwersytet, symbol polskości. Dzięki staraniom Jarogniewa Drwęskiego uruchomiono 17 sierpnia 1919 r. Operę Poznańską, również z jego inicjatywy miasto przejęło Bibliotekę Raczyńskich i Teatr Polski. Drwęski spolonizował miasto, nazywając po polsku wszystkie jego place i ulice. Jego projektem były również Targi Krajowe, które odbyły się w maju 1921 r. Doprowadził również do powstania Związku Miast Polskich, którego był pierwszym prezesem.
Jego kolejnym osiągnięciem był pierwszy projekt polskiej ordynacji miejskiej, która odegrała bardzo znaczącą rolę w unifikacji norm prawa miejskiego w Polsce. Na ten okres przypada również jego prezesura Towarzystwa Prawno-Ekonomicznego w Poznaniu oraz członkostwo w zespole redakcyjnym "Przeglądu Prawno-Ekonomicznego".
Jarogniew Drwęski działał również w dziedzinie sportu. Był organizatorem Klubu Wioślarskiego 04, Bractwa Strzeleckiego oraz Aeroklubu Polskiego w Poznaniu, którego był prezesem.
W 1921 r. zachorował na dyzenterię, wskutek czego zmarł 14 września, w wieku 45 lat. Pochowano go na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.
Drwęski był także autorem wierszy, esejów, publikował artykuły w międzywojennej prasie. W 1898 r. na deskach teatru Polskiego w Poznaniu wystawiono jednoaktówkę jego autorstwa pt. "Reni".


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: