Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Jarochowskiego rusza budowa przejazdu rowerowego i sygnalizacji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Jarochowskiego rusza budowa przejazdu rowerowego i sygnalizacji
01-08-2022 07:30   Janusz Ludwiczak
We wtorek rozpoczną się prace związane z przebudową przejścia dla pieszych na ulicy Hetmańskiej, na wysokości Jarochowskiego. Kierowcy i piesi muszą liczyć się z utrudnieniami. Realizacja inwestycji będzie kosztować ponad 2 mln zł.

W związku z prowadzonymi pracami ulica Hetmańska będzie zwężona do jednego pasa ruchu (w kierunku Grunwaldu – od Kasprzaka/Nehringa do Jarochowskiego, w stronę Rataj – od Cybulskiego do Jarochowskiego).

Z utrudnieniami muszą liczyć się również piesi.

– Podczas prac przejście przez jezdnię i torowisko będzie niedostępne dla pieszych – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Piesi będą więc musieli korzystać z przejścia dla pieszych przez ulicę Hetmańską, przy skrzyżowaniu z Kasprzaka.

Jak już informowaliśmy Poznańskie Inwestycje Miejskie trzykrotnie ogłaszały przetarg na budowę przejazdu rowerowego wraz z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego.

Pierwszy przetarg na to zadanie został ogłoszony w grudniu zeszłego roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Wpłynęła tylko jedna oferta, która opiewała na kwotę ponad 2 milionów złotych (2 137 713,44 zł brutto), gdzie tymczasem PIM na to zadanie planował przeznaczyć tylko 1 289 700 zł .

W marcu ogłoszono drugi przetarg na tą inwestycje. Podobnie jak w poprzednim zamówieniu wpłynęła tylko jedna oferta, od spółki InfraDrog Chodzież, która opiewała na kwotę 2 293 933,47 złotych brutto (o 156 220,03 zł więcej niż w poprzednim przetargu). Poznańskie Inwestycje Miejskie na to zadanie planowały przeznaczyć 1 594 262,00 zł brutto, czyli o prawie 700 tys. zł mniej niż chciał wykonawca.

Do trzech razy sztuka. W połowie maja Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły trzeci przetarg na budowę przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego. Wpłynęły dwie oferty, które opiewały na kwoty od 2 386 320,44 złotych brutto do 2 431 808,40 zł. PIM planował przeznaczyć na to zadanie 2,1 mln zł. Po raz trzeci zaplanowana kwota nie mieściła się w najniższej ofercie – zabrakło dokładnie 286 320,44 zł, by przetarg mógł zostać rozstrzygnięty.

W czerwcu Rada Miasta Poznania zdecydowała o dołożeniu brakującej kwoty – 200 tys. zł. Pozostała część ma pochodzić z rezerwy finansowej.

– Inwestycja będzie realizowana. Dokonaliśmy wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu przetargowym – tłumaczy Paulina Nowicka z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Projekt, którego realizacja będzie kosztować ponad 2 mln zł zakłada przebudowę skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego, poprawę bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych oraz budowę przejazdu rowerowego oraz sygnalizacji świetlnej.

– Główny cel inwestycji to poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, którzy chcą przedostać się na drugą stronę ruchliwej ul. Hetmańskiej. Nowy przejazd będzie uzupełnieniem infrastruktury rowerowej w tej części Poznania. Rowerzyści poruszający się ul. Jarochowskiego będą mogli wygodnie kontynuować swoją podróż przecinając ul. Hetmańską. Wprowadzenie sygnalizacji świetlej poprawi też bezpieczeństwo pieszych, w tym uczniów pobliskich szkół. Dziś przechodzący przez ul. Hetmańską w tym miejscu mają do pokonania dwie jezdnie oraz torowisko tramwajowe. Obecnie nie ma tam ani sygnalizacji świetlnej, ani przejazdu rowerowego.
Przewidziane są także stojaki rowerowe, które jednocześnie będą zabezpieczeniem przed nielegalnym parkowaniem w rejonie skrzyżowań. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, planowane jest również udźwiękowienie sygnalizacji świetlnej oraz montaż na chodniku przed przejściem ostrzegawczych płytek z wypustkami.
– informuje ZDM.

To nie jedyny przejazd rowerowy, który powstał na Hetmańskiej. Podobny powstał 600 metrów dalej, przy skrzyżowaniu z Dmowskiego. Inwestycja kosztowała niespełna 480 tys. zł.


R E K L A M A

Komentarze (4)

19-08-2022 07:43:37
Łazarz
Bardzo dobra decyzja, zwłaszcza dla dzieci idących do pobliskiej szkoły. Na tym skrzyżowaniu zatrzymuję się jedno auto na prawym pasie a lewym dalej jadą samochody stwarzając duże zagrożenie. Popieram w 100%
01-08-2022 17:20:20
szczun zez łazarza
Palisadę postwić wszędzie . Zapałować całe miasto . Zasłupkować . A najlepiej tak gęsto ,że nawet rowerzysta nie przejedzie . Po kiego grzyba tam przejazd specjalnie dla rowerów ? Bu musiał zsiąś z siodełka i przeprowadzić a nie jak zwykle walić na czerwonym lub na szagę ?
01-08-2022 11:34:31
Beznadzieja
No i rozwalą ostatnie fajne przejście dla pieszych przez Hetmańską. „Poprawa bezpieczeństwa”? Jako pieszy nigdy nie czułem się tam zagrożony. Wystarczy nie pchać się bezmyślnie przed samochód, który jest 10m od przejścia „bo ja mam pierwszeństwo”. Większość kierowców i tak przepuszcza pieszych, więc czas oczekiwania był króciutki. Po zmianie będą na światłach czekali i kierowcy i piesi - gorzej dla wszystkich, oprócz rowerzystów, bo tak naprawdę w tym mieście chodzi wyłącznie o ich wygodę. Rowerzyści zyskają przejazd, a na światłach i tak nie będą czekać, bo oni nigdzie nie zwracają uwagi na takie drobiazgi jak sygnalizacja świetlna i przepisy ruchu drogowego. Są anonimowi, to nikt im nic nie zrobi.
01-08-2022 09:50:32
De.
2 bańki za takie coś?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

02

kwi

Rynek Łazarski
Złota niedziela na Rynku
- kiermasz, spektakl teatralny, koncert, gra terenowa, warsztaty rękodzielnicze, strefa animacji dla najmłodszych, prezentacje historyczne
w godz. 12:00-18:00

03

kwi

19:30
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Droga Krzyżowa ulicami parafii:
Kościół Św. Anny - Matejki - Limanowskiego - Jarochowskiego - Niegolewskich - Matejki - Kościół Św. Anny

14

kwi

do 16-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Sport" - targi sportowe

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy Żanety Jankiewicz - "Mój świat"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: