Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Księża poświęcą auta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Księża poświęcą auta
24-07-2022 07:30   Janusz Ludwiczak
Z okazji przypadającego dnia Świętego Krzysztofa - patrona kierowców w niedzielę przez cały dzień, po wszystkich mszach świętych w łazarskich kościołach święcone będą samochody i pojazdy mechaniczne.

Po mszach świętych w łazarskich parafiach kapłani będą święcić samochody wiernych. W ten sposób kierowcy mogą prosić o szczęśliwą jazdę i osiągnięcie wyznaczonych celów podróży, a także o wstawiennictwo Świętego Krzysztofa, który jest patronem kierowców.

Święty Krzysztof – według podań ludowych był olbrzymem: miał cztery metry wzrostu i niezwykłą siłę dzięki której przenosił pielgrzymów przez rzekę. Na popularnych wizerunkach przedstawiany z dzieckiem na barkach. Wedle legend święty zapadł się w dno rzeki pod ciężarem dziecka. Wtedy ono rzekło: Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz pomagając innym.

We wschodnich ikonach – greckich czy bułgarskich – święty przedstawiany jest jako rycerz o szakalej głowie, trzymający w jednej dłoni włócznię, a w drugiej tarczę lub krzyż. Męczeńską śmiercią miał przebłagać Boga by dał mu duszę. Przeżywał tortury zanim został ścięty mieczem lub spalony na stosie.

Święty Krzysztof jest patronem kierowców, przewoźników, mostów, miast położonych nad rzekami, żeglarzy i podróżników (pielgrzymów). Jest także patronem dobrej śmierci. Jest zaliczany do Czternastu Świętych Wspomożycieli. Święto patrona przypada 25 lipca.

Święcenie samochodów i innych pojazdów w łazarskich parafiach

Kościół Matki Boskiej Bolesnej, ul. Głogowska 97:
Msze święte: 7:00, 8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 19:00
Porządek ceremonii: modlitwa w kościele, a następnie wjazd pojazdami bramą górczyńską (od strony ul. Stablewskiego), objazd kościoła wokół, na wysokości zakrystii poświęcenie pojazdu, wyjazd bramą łazarską na ul. Głogowską.

Kościół Św. Anny, ul. Matejki/Limanowskiego 13:
Msze święte: 7:30, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00, 20:00

Kościół Michała Archanioła, ul. Stolarska 7:
Msze święte: 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00
Wjazd od strony wejścia do kościoła i wyjazd bramą z tyłu.

Kościół Chrystusa Sługi, ul. Palacza 7:
Msze święte; 8:00, 9:30, 11:00, 18:00, 21:00.


Fot: archiwum Lazarz.pl

Komentarze (1)

24-07-2022 12:21:22
Prof. Barbara Wysocka
No i fajnie, a poświęcone samochody powinny być jakoś oznaczone i policja nie powinna móc ich kierowców karać mandatami. To same plusy bo by poprawiło frekwencje w kościołach poprawiło bezpieczeństwo i stan kasy ludzi zwłaszcza teraz gdy putinflacja tak zwiększyła ceny benzyny

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: