Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierni przeszli w procesji przez Rynek Łazarski {◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wierni przeszli w procesji przez Rynek Łazarski {◎GALERIA ZDJĘĆ}
17-06-2022 06:31   Janusz Ludwiczak
W czwartek przypadło święto Bożego Ciała. Procesja z Parafii Matki Boskiej Bolesnej po dwuletniej przerwie związane z przebudową znów przeszła przez Rynek Łazarski.

Tradycyjnie procesje w łazarskich parafiach odbyły się po południu. Jeden z ołtarzy znajdował się na nowym Rynku Łazarskim. Wierni z Parafii Matki Boskiej Bolesnej przeszli starą trasą – ulicami: Stablewskiego, Dmowskiego do Rynku Łazarskiego, a następnie ulicą Głogowską przeszli pod Grotę, gdzie znajdował się ostatni ołtarz. W uroczystości wziął również chór Doloros.

W Parafii Chrystusa Sługi wierni za Najświętszym Sakramentem przeszli tym razem z kościoła św. Krzyża na Górczynie ulicami: Częstochowską i Jarochowskiego do kościoła przy Palacza.

W Parafii Św. Anny procesja rozpoczęła się o godz. 16:00 nieszporami, które zostały odprawione w kościele przy ul. Matejki. Po nim wierni przeszli do czterech ołtarzy ulicami: Matejki, Niegolewskich, Jarochowskiego i Limanowskiego.

Z kolei w Parafii Michała Archanioła procesja odbyła się tradycyjnie po mszy św. o godz. 15:00, po czym wierni przeszli ulicami: Stolarską, Śniadeckich, Konopnickiej, Matejki, Grunwaldzką i Śniadeckich do czterech ołtarzy.

Boże Ciało, czyli święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni idąc ulicami manifestują wiarę w Boga oraz wspominają ostatnią wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina.
W Polsce święto to obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto biskup Nanker w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu w Polsce był kościół poznański kościół Bożego Ciała.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: