Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Otwarto Izbę Pamięci Akivy Egera - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Otwarto Izbę Pamięci Akivy Egera
18-01-2022 00:42   Janusz Ludwiczak
Katolicy, protestanci i Żydzi modlili się wspólnie przy grobie rabina Akivy Egera na cmentarzu żydowskim na podwórzu kamienicy przy Głogowskiej 26a. Następnie w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych otwarto Izbę Pamięci Akivy Egera. Wydarzenia odbyły się w ramach obchodów XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu.

Uroczystości rozpoczęła wspólna modlitwa przy grobie rabina Akivy Egera, który znajduje się na symbolicznym cmentarzu żydowskim na podwórzu kamienicy przy ulicy Głogowskiej 26a. Nabożeństwo poprowadzili wspólnie naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który odśpiewał Psalm 130 i modlitwę za zmarłych oraz ks. Marcin Kotas, pastor kościoła ewangelicko-augsburskiego, który odczytał fragment Psalmu 73.

Następnie w gmachu pobliskiej Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych przy ul. Głogowskiej 26 otwarto Izbę Pamięci Akivy Egera.

"Sam pomysł sprowokowali młodzi ludzie, którzy często tu przychodzili nawiedzić grób rabina, znajdowali się w naszej uczelni i nikt nie umiał im pomóc. Stwierdziłam, że pamięć jest najważniejsza, bo buduje naszą tożsamość. Dlatego ważne jest świadectwo miejsca, fakt, że był tu cmentarz, że leży tu osoba tak ważna dla społeczeństwa poznańskiego. To wymagało konkretnego pokazania że pamięć jest, że chcemy by nasi studenci, wykładowcy i goście mieli świadomość znaczenia tego miejsca" – mówiła podczas uroczystości dr Aleksandra Woda, rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych.

Izba Pamięci Akivy Egera dostępna będzie codziennie w godzinach otwarcia uczelni.

"Chcę podziękować wszystkim, dzięki którym powstało to dzieło. Przyjedzie tutaj młodzież z Izraela, która będzie tu mieć przystanek historii i będzie na nowo uczyć się tego świata" – dodała Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu Alicja Konus.

Wydarzenia odbyły się w ramach obchodów jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu. Obchodzony jest on 1997 roku z inicjatywy Komitetu do Dialogu z Judaizmem, został wprowadzony 17 stycznia 1998 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Ogólnopolski Dzień Judaizmu przypada w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.


R E K L A M A

Fot: Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych (1,3-7)

ZOBACZ TAKŻE: Grób żydowskiego rabina Akivy Egera opodal Parku Wilsona

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

02

kwi

Rynek Łazarski
Złota niedziela na Rynku
- kiermasz, spektakl teatralny, koncert, gra terenowa, warsztaty rękodzielnicze, strefa animacji dla najmłodszych, prezentacje historyczne
w godz. 12:00-18:00

03

kwi

19:30
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Droga Krzyżowa ulicami parafii:
Kościół Św. Anny - Matejki - Limanowskiego - Jarochowskiego - Niegolewskich - Matejki - Kościół Św. Anny

14

kwi

do 16-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Sport" - targi sportowe

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy Żanety Jankiewicz - "Mój świat"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: