Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Autobusem "145" będzie można dojechać z Łazarza do Lasku Marcelińskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Autobusem "145" będzie można dojechać z Łazarza do Lasku Marcelińskiego
04-02-2019 05:03   Janusz Ludwiczak
Już niedługo autobusy linii nr 145 będą z Dworca Zachodniego jeździć przez Marcelińską, Wałbrzyską i Ptasią.

W połowie stycznia miejski radny Paweł Sowa złożył do prezydenta interpelację w sprawie uruchomienia dwóch nowych linii autobusowych, które nazwał "Autobusem do szkoły!". Jedna z nich nr 143 miała jeździć z os. Kopernika na Ogrody.

– Zwracam się z prośbą o uruchomienie dwóch nowych linii autobusowych, które umożliwią dostęp do transportu zbiorowego mieszkańcom trzech gęsto zaludnionych osiedli, pozbawionych dzisiaj takiej obsługi. Ich powstanie umożliwi także dojazd dzieciom do pięciu szkół podstawowych, dorosłym mieszkańcom z kolei da połączenie do węzłów przesiadkowych i dostęp do dwunastu linii tramwajowych oraz wielu innych linii autobusowych – napisał w interpelacji do prezydenta Paweł Sowa, radny Miasta Poznania.

– W toku toczącej się dyskusji wywołanej przez Pana Prezydenta na temat pomysłu ograniczania ruchu pod szkołami, które są obecnie wdrażane we Wiedniu, chciałbym zwrócić uwagę na problem trzech gęsto zaludnionych – i cały czas rozbudowujących się osiedli wokół ulic: Karpiej, Meissnera oraz Marcelińskiej. Dzisiaj te obszary są właściwie pozbawione obsługi transportem zbiorowym co utrudnia dotarcie do szkół podstawowych (zgodnie z podziałem na szkolne obwody). Szacuję że obszary te zamieszkuje około 7 tysięcy osób. Wkrótce ta liczba wzrośnie. Nic dziwnego, że rodzice zabierają swoje dzieci do samochodów i zawożą pod szkoły. Mój pomysł pozwoli na ograniczenie tego problemu – po jego wdrożeniu, jeśli Pan Prezydent podejmie taką decyzję, dzieci samodzielnie pojadą do szkoły autobusem. Zyska środowisko, rodzice zaoszczędzą czas i pieniądze, część z nich skorzysta także z nowych możliwości i przesiądą się na komunikację zbiorową. Miasto pozyska nowych pasażerów – przekonuje radny Paweł Sowa.

Radny postulował m.in. uruchomienie linii autobusowej nr 143, którą nazwał "zachodnią" lub "czterech szkół". "Stoczterdziestkatrójka" zdaniem radnego Pawła Sowy miałaby jechać z os. Kopernika na Ogrody po trasie:
OS. KOPERNIKA - Promienista - Jugosłowiańska - Bułgarska - Ptasia - Wałbrzyska - Marcelińska - Grochowska - Szpitalna - Nowina - MEISSNERA (do pętli na rondzie przy nowych blokach).

Według radnego nowa linia umożliwiłaby dojazd do szkół podstawowych nr 7, 70, 74 i 88, a także do pętli tramwajowej na Ogrodach oraz do Stadionu Miejskiego i przesiadki na tramwaje linii nr 1, 6, 13 i 15 oraz włączenie do sieci transportu zbiorowego całkowicie izolowanego obszaru osiedla Lotników Wielkopolskich.

Na interpelację odpowiedział już wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, który w nowej kadencji jest odpowiedzialny również za komunikację i transport w mieście. Zapadły już pierwsze decyzję. Jedna z nich dotyczy skierowania linii nr 145 przez Marcelińską, Wałbrzyską i Ptasią, tym samym będziemy mogli dojechać bezpośrednio z Łazarza np. do Lasku Marcelińskiego, czy również siedziby Zarządu Zieleni Miejskiej oraz na Marcelin. Ponadto na "145" ma pojawić się większy tabor, możliwe, że autobusy przegubowe będą na tej trasie na stałe.

– Odcinek zaproponowanej trasy, tj. ulice: Marcelińska - Wałbrzyska - Ptasia ZTM planuje obsługiwać zmodyfikowaną trasą linii autobusowej nr 145. Zarząd Transportu Miejskiego posiada pozytywne opinie Rad Osiedli i obecnie finalizowane są prace umożliwiające powstanie nowych przystanków, tj. "Rycerska", "Ptasia", a w przyszłości "Wałbrzyska" 9w tym przypadku konieczna jest większa zmiana organizacji ruchu lub nawet przebudowa). Z uwagi na wysokie potoki pasażerskie w rejonie Marcelina konieczna będzie obsługa autobusami o długości minimum 12 metrów – odpowiada Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Na razie nie wiadomo, kiedy zmiany miałby wejść w życie, możliwe, że "145" pojedziemy z Łazarza do Lasku Marcelińskiego już od marca.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl

ZOBACZ TAKŻE: Nie ma już autobusu "64"

Komentarze (2)

06-02-2019 14:35:29
Pati
Nie przesadzaj, kiedyś 45 jeździł co 30-45 minut.
06-02-2019 13:08:23
pasażer
Żeby tak to 145 jeździło częściej, niż co 20 minut...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

02

kwi

Rynek Łazarski
Złota niedziela na Rynku
- kiermasz, spektakl teatralny, koncert, gra terenowa, warsztaty rękodzielnicze, strefa animacji dla najmłodszych, prezentacje historyczne
w godz. 12:00-18:00

03

kwi

19:30
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Droga Krzyżowa ulicami parafii:
Kościół Św. Anny - Matejki - Limanowskiego - Jarochowskiego - Niegolewskich - Matejki - Kościół Św. Anny

14

kwi

do 16-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Sport" - targi sportowe

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy Żanety Jankiewicz - "Mój świat"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: