Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad 28 tysięcy osób protestowało pod Areną – tak było rok temu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ponad 28 tysięcy osób protestowało pod Areną – tak było rok temu
22-07-2018 09:34   Janusz Ludwiczak
Równo rok temu tysiące osób gromadziło się pod Areną, by zaprotestować w obronie niezawisłości sądów i przeciwko reformie sądownictwa. W sumie w trzydniowych demonstracjach wzięło udział w sumie ponad 28 tysięcy osób.

Pierwszy protest odbył się równo rok temu. W sobotni wieczór, 22 lipca 2017 ok. 13 tysięcy osób, również według danych Policji zebrało się w Parku Kasprowicza, by pod halą Arena zaprotestować w obronie niezależności sądów zagrożonych upolitycznieniem przez ustawy Prawa i Sprawiedliwości. Kolejnego dnia pod Areną było już 15 tysięcy osób.

Protesty w obronie trójpodziału władz i niezależnego wymiaru sprawiedliwości odbywały się już od kilku dni w wielu miastach w Polsce, od momentu uchwalenia przez parlament ustaw zmieniających zasady wyłaniania Krajowej Rady Sądownictwa. Głosy sprzeciwu nasiliły się po przyjęciu ustawy o Sądzie Najwyższym, która de facto umożliwia usunięcie wszystkich sędziów i powołanie nowych zależnych od ministra sprawiedliwości. Do tej pory w Poznaniu manifestanci spotykali się na Placu Wolności i w Parku Mickiewicza.

Na proteście pojawili się m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, Ryszard Petru - założyciel i były już przewodniczący partii Nowoczesna, a także sędziowie, adwokaci, ludzie związani z wymiarem sprawiedliwości. Podczas ostatniej demonstracji, która odbyła się 24 lipca 2017 na fasadzie hali Arena wyświetlony został napis "VETO!" na znak deklaracji Prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Demonstracja zakończyła się tradycyjnie 10-minutową ciszą i "Łańcuchem światła", czyli zapaleniem świec, latarek i lampek w obronie niezależnego polskiego sądownictwa. Na zakończenie Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego" zaśpiewała wraz z tłumem piosenkarka Małgorzata Ostrowska z zespołu Lombard, a zespół Audiofeels wykonał "Odę do radości", czyli hymn Unii Europejskiej.

Organizatorem protestów był Franciszek Sterczewski, miejski aktywista i działacz, który pierwszą akcje zorganizował w niedzielę, 16 lipca 2017 r. na Placu Wolności.

W sumie w trzech demonstracjach pod Areną uczestniczyło w sumie ponad 28 tysięcy osób.


Komentarze (2)

22-07-2018 09:51:10
REDAKCJA
@paramido Paweł Masalski: Dlatego napisałem w sumie ponad 28 tys. osób
22-07-2018 09:47:44
paramido
tego się nie sumuje Przekaz jest taki, ze niby 30tys. ludzi tam było, a to nie prawda...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: