Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

2 mln zł na remont Olimpii. Powstanie tam Społeczne Miejsce Kultury - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
2 mln zł na remont Olimpii. Powstanie tam Społeczne Miejsce Kultury
16-05-2018 03:10   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Dawne kino przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej zamieni się w Społeczne Miejsce Kultury Olimpia. W ramach, wartej 2 mln zł inwestycji wymieniona zostanie instalacja elektryczna, powstanie nowe ogrzewanie, zmodernizowana zostanie również winda i przeprowadzony zostanie lifting budynku.

W poniedziałek władze miasta ogłosiły inwestycje związane z kulturą, jakie będą realizowane w najbliższych pięciu latach, do 2023 roku. Jedną z nich będzie Społeczne Miejsce Kultury Olimpia.

– Wierzę, że to kultura nadaje sens rozwojowi miasta, a uczestnicząc w niej, kształtujemy życie społeczne. Kultura jest także dobrem wspólnym i nie może być zawłaszczana przez żadną ideologię. Chcę, żeby udział w kulturze był po prostu codziennością, a mieszkanki i mieszkańcy Poznania mieli do niej jak najlepszy dostęp – deklaruje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– "Edukacja i kultura głupcze!" To jest najważniejsze czym powinniśmy się zająć, aby w przyszłości Rzeczpospolita pozostała państwem otwartym, demokratycznym i tolerancyjnym – dodał cytując słynne hasło Billa Clintona poseł PO Rafał Grupiński.

W ubiegłym roku w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wśród trzech zwycięskich projektów ogólnomiejskich znalazł się "Olimpia. 4940m2 dla kultury i edukacji". Dzięki głosom poznaniaków uzyskano 2 miliony złotych na remont dawnego budynku kina z myślą o stworzeniu Społecznego Miejsca Kultury Olimpia. W przyszłości będzie ono siedzibą poznańskich inicjatyw kulturalnych i miejscem edukacji artystycznej.

Projekt "Olimpia. 4940m2 dla kultury i edukacji" zakłada modernizację instalacji elektrycznej, grzewczej oraz windy w budynku Olimpii.

Budynek Olimpii posiada 4940m2. Jest jedynym obiektem kulturalnym Poznania, który w 4/5 jest pustostanem. OLIMPIA wymaga kapitalnego remontu na, który oczywiście nie ma środków. Dalsze czekanie na cud to publiczne marnotrawstwo. Zróbmy pierwszy krok. Niech jego celem będzie oddanie kulturalnego pustostanu w ręce aktywnie działających Poznaniaków. Wykonajmy i uruchommy węzeł cieplny, zmodernizujmy instalację elektryczną wraz z zasilaniem budynku oraz wymieńmy windę. Trudno to sobie wyobrazić ale w sercu półmilionowego miasta, na tyłach Olimpii stoi nieczynna kotłownia. Ta inwestycja pozwoli nie tylko uchronić budynek przed dalszą degradacją ale i wypełnić puste lokale zespołami, związkami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się działalnością kulturalną, społeczną i edukacyjną – uzasadnia Adam Ziajski, autor projektu i szef Sceny Roboczej.

Olimpia to realna odpowiedź na rosnącą aktywność poznaniaków oraz lokalową biedę, w której funkcjonują organizatorzy nawet największych festiwali. Kapitalna lokalizacja budynku, jego wielkość i zielony dziedziniec dają szansę stworzenia Społecznego Miejsca Kultury działającego przez okrągły rok. Mogą się w nim zmieścić teatry niezależne, studia, pracownie tematyczne, galerie, sale prób, biura stowarzyszeń i fundacji pomocowych oraz osiedlowe kluby senioralne. W chwili obecnej w budynku funkcjonują tylko dwa podmioty. Na 4 piętrze przy elektrycznych nawiewnicach prężnie działa Scena Robocza, która w ubiegłym roku przeprowadziła 160 wydarzeń gromadzących ponad 5 tys. poznaniaków. Warto podkreślić, że Scena Robocza realizuje swój repertuar we współpracy z ponad 25 innymi organizacjami. Ten fakt najlepiej świadczy o potrzebie tworzenia kulturotwórczych miejsc dla ludzi aktywnych społecznie. Niestety, z powodu wcześniej wymienionych braków pozostała cześć budynku nie nadaje się do niczego. Czy stać nas na to? Nie wydaje mi się. Społeczne Miejsce Kultury OLIMPIA winno stać się inkubatorem przedsięwzięć kulturalnych a jego realizatorzy powinni zostać wyłonieni w ramach otwartego konkursu organizowanego przez Władze Miasta i ZKZL przy współudziale przedstawicieli organizacji pozarządowych. Przywróćmy Olimpię miastu i jego mieszkańcom – dodaje Adam Ziajski.

W ramach, wartej 2 mln zł inwestycji wymieniona zostanie instalacja elektryczna, powstanie nowe ogrzewanie, zmodernizowana zostanie również winda i przeprowadzony zostanie lifting budynku.


W budynku przy ul. Grunwaldzkiej 22, przy skrzyżowaniu z ul. Matejki od połowy XX wieku mieścił się Dom Kultury Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Później powstało Kino Olimpia, które istniało do 2004 roku. Po nim działał tutaj, od 2006 roku Teatr Rewiowy "Viva", który z powodu problemów finansowych został zlikwidowany w styczniu 2008 roku. Jeszcze do niedawna pomieszczenia po Olimpii wynajmowała Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, a później kształcili się tutaj studenci wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Niedawno uczelnia przeprowadziła się do nowej siedziby przy ul. Bułgarskiej.

Do obiektu tego miał przeprowadzić się Teatr Muzyczny. W 2009 roku obiekt po dawnym kinie Olimpia został przekazany Miastu przez dotychczasowego właściciela, Policję, a ściślej Skarb Państwa. Do tej pory budynek stał pusty.


R E K L A M A

Komentarze (1)

29-11-2018 21:08:26
joanna
Ten budynek w środku ma niesamowity klimat, jest to świetny przykład architektury modernistycznej.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

02

kwi

Rynek Łazarski
Złota niedziela na Rynku
- kiermasz, spektakl teatralny, koncert, gra terenowa, warsztaty rękodzielnicze, strefa animacji dla najmłodszych, prezentacje historyczne
w godz. 12:00-18:00

03

kwi

19:30
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Droga Krzyżowa ulicami parafii:
Kościół Św. Anny - Matejki - Limanowskiego - Jarochowskiego - Niegolewskich - Matejki - Kościół Św. Anny

14

kwi

do 16-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Sport" - targi sportowe

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy Żanety Jankiewicz - "Mój świat"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: