Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wojciech Wysocki został "Człowiekiem Roku Łazarza 2017" {►WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wojciech Wysocki został "Człowiekiem Roku Łazarza 2017" {►WIDEO}
07-06-2017 02:58   Janusz Ludwiczak
Podczas zakończenia 28. Dni Łazarza już po raz 25. przyznano Tytuł "Człowieka Roku Łazarza". Nagrodę tą otrzymał Wojciech Wysocki. Z kolei wyróżnienie "Przyjaciel Łazarza" otrzymali: Klaudia Szcześniak - dyrektor Przedszkola nr 51, Generator Malta za działania w Ogrodzie Łazarz oraz Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury.

Na początku gali rodzice półtorarocznej Amelki Klatkiewicz podziękowali mieszkańcom za wielką hojność pokazaną podczas zbiórki, jaka była przeprowadzana podczas 28. Dni Łazarza.

Amelka Klatkiewicz urodziła się 3 miesiące za wcześnie. Dziewczynka cierpi na bardzo rzadkie schorzenie naczyniowe, przez co grozi jej niewydolność serca, a w dalszej konsekwencji śmierć. Szansą dla niej są cykle embolizacji powtarzane co dwa miesiące przez najbliższych parę lat. Niestety w Polsce nie przeprowadza się tego typu zabiegów i rodzice muszą z nią regularnie jeździć do Niemiec (tylko tam znaleźli się lekarze, którzy mogą sobie poradzić z tak trudnym przypadkiem), a to kosztuje, podobnie jak leki i rehabilitacja (koszt jednego wyjazdu na leczenie to koszt ok. 10 tys. €uro).

W sumie podczas 28. Dni Łazarza dzięki hojności mieszkańców udało się zebrać 3 878,35 zł. Kwotę tą udało się zebrać m.in. podczas Parady Łazarskiej, sobotniego Otwartego Biegu Łazarskiego "na Arenie" czy w trakcie festynu i koncertu galowego w Parku Kasprowicza.

Tradycyjnie podczas finału dzielnicowego święta przyznano Nagrodę im. Stanisława Strugarka. Miano to przyznawane jest od 2003 roku za popularyzację gwary poznańskiej. W tym roku wyróżnienie to otrzymali gospodarze, czyli Klub Osiedlowy "Krąg".

W 2003 roku odsłoniliśmy tablicę pamiątkową poświęconą Stanisławowi Strugarkowi. Wtedy wpadliśmy na pomysł, by co roku honorować nagrodą osoby za popularyzację gwary poznańskiej. Cała idea upamiętnienia Stanisława Strugarka, zamontowania tablicy, przyznania nagrody jego imieniem zrodziła się tutaj, w tym miejscu dlatego postanowiliśmy wręczyć nagrodę właśnie Klubowi Osiedlowemu "Krąg" – powiedział Jacek Hałasik, znawca gwary poznańskiej, prezenter radiowy.

Przyznano również nagrody "Przyjaciel Łazarza", które otrzymali: Klaudia Szcześniak - dyrektor Przedszkola nr 51, Generator Malta za działania w Ogrodzie Łazarz oraz Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury.

Szukamy ludzi, którzy robią zawsze coś dla innych, osób, które nie pchają się na szpalty i do okienka telewizyjnego – wyjaśniał Jerzy Babiak, przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Najważniejszym punktem uroczystego zakończenia 28. Dni Łazarza było przyznanie już po raz 25. tytułu "Człowiek Roku Łazarza". Kandydatów do tej nagrody zgłaszać mógł każdy mieszkaniec. Wyboru dokonała kapituła, w skład której zasiadają przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, dwóch przedstawicieli Rady Osiedla Święty Łazarz - samorządu pomocniczego Miasta Poznania oraz Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, a także wszyscy dotychczasowi laureaci tej nagrody.

"Człowiekiem Roku Łazarza może zostać wybrana każda osoba, która szczególnie przysłużyła się do rozwoju dzielnicy, działa społecznie lub zawodowo na rzecz mieszkańców Łazarza a w wyniku jej działalności można stwierdzić zmiany w życiu społecznych, kulturalnym i gospodarczym dotyczące mieszkańców Łazarza" – czytamy w regulaminie.

Próbujemy wyróżnić ludzi, którzy robią coś z potrzeby serca, robią to bardzo umiejętnie. Tegoroczny laureat został instruktorem harcerskim i prowadzi drużynę zuchową, Bez tej osoby niewiele można byłoby zrobić w tym budynku. To jest dobry duch tego domu – mówił podczas ogłoszenia Jerzy Babiak.

Tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2017" otrzymał Wojciech Wysocki.

Wojciech Wysocki ma 34 lata. Jest instruktorem kulturalno-oświatowym w Klubie Osiedlowym "Krąg". Od 2010 roku jest instruktorem Szczepu Łazarz, wchodzącego w skład Hufca ZHP Poznań-Grunwald. Początkowo prowadził 2. Grunwaldzką Gromadę Zuchową. W 2012 roku założył i prowadzi drużynę harcerzy starczych "Wagabunda". Pełni funkcje drużynowego. Ma stopień podharmistrza.
Wspiera również przedszkole dla dzieci z autyzmem. Pasjonuje się również fotografią, dokumentując działalność Klubu "Krąg" i Szczepu Łazarz oraz codzienne życie Łazarza. Pasjonat sportów ekstremalnych, maratończyk. Jest ojcem dwójki córek.

Rozmowa z Wojciechem Wysockim, "Człowiekiem Roku Łazarza 2017":

Jak zaczęła się Twoja przygoda z Łazarzem?
Urodziłem się na Łazarzu, tu mieszkała moja rodzina przy ul. Głogowskiej, następnie przeprowadziliśmy się na Hetmańską i już jako mały chłopiec biegałem po zakamarkach Łazarza.
W 1984 roku moja mama rozpoczęła pracę w Klubie "Krąg". Już w dzieciństwie stawiałem swoje pierwsze kroki w "Kregu", stąd to miejsce jest mi bardzo znane. Inmponował mi klub, że ludzie tutaj przychodzą, spełniają swoje pasje i zainteresowania. Jestem już od blisko 10 lat zawodowo związany z "Kręgiem", ale praca ta ma również charakter społeczny.

Prowadzisz Szczep Łazarz. Skąd zamiłowanie do harcerstwa, jak jest dziś z harcerstwem?
Jest to wciąż największa organizacja młodzieżowa w Polsce. Harcerstwo nie przyciąga już tyle osób co w latach ubiegłych. Dziś jest już więcej ofert. Teraz jest dużo alternatyw. Harcerstwo stało się w pewnym sensie elitarnym. Przychodzą osoby, które chcą naprawdę działać.

Również masz zamiłowanie do fotografii. Podczas 28. Dni Łazarz przygotowałeś wystawę "Zmiany" inspirując się zdjęciami Jana Kurka z 1967 roku. Jak udało Ci się zrobić zdjęcia w tych samych miejscach, ale pół wieku później?
Trzeba było poświęcić czas i dużo spacerować, żeby znaleźć podobne ujęcia, zapamiętać te, które fotografował pan Jan. Zdjęcia oddały tamtą rzeczywistość. Udało się odnaleźć podobne miejsca i sytuacje. Ludzie mają te same potrzeby.

Czy Twoim Łazarz mocno się zmienił?
Zmiany jakieś nastąpiły, ale potrzeby ludzi są te same.

Uroczystość zakończenia 28. Dni Łazarza wraz z wręczeniem Nagrody im. Stanisława Strugarka, Przyjaciół Łazarza i tytułu Człowieka Roku Łazarza 2017 transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacja wideo:

Kolejne, 29. Dni Łazarza odbędą się od 24 do 30 maja 2018 r.


Komentarze (2)

07-06-2017 17:29:38
poznanianka
Gratulacje dla nagrodzonych .Może zarażą swoja pasją innych .
07-06-2017 15:26:06
mieszkaniec
Gratulacje dla nagrodzonych
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: